Blog Zajímavosti ze světa kalendáře

Zajímavosti ze světa kalendáře

26.01.2020 15:56


 

Asi se ptáš, proč zrovna Laab.cz chce psát o kalendáři? A ano, má to souvislost s našimi výrobky. Do naší nabídky jsme přidali novou sérií minimalistikých kalendářů a vlastně jsme se nad tím tématem zamysleli.

 

Uvědomili si, že kalendáře jsou absolutně standartní součástí našich životů a nijak zvlášť o něm nepřemýslíme. Ať už si vyberete stolní, nástěnný, plakátový, mobilní nebo jakýkoli jiný, všichni je používáme pro organizaci vlastního času nebo jej máme na stěně pro synchronizaci celé rodiny a nebo pro potěšení s oblíbenými fotkami kočiček, ale přece jen jej aspoň jednou měsíčně otočíme a změníme si výzdobu bytu. Tak co takhle se podívat na pár zajímavostí?

 

 

 

 

A kde se vzal? Pochází z latinského slova “Calendarium” a je to abstraktní systém, který nám pomáhá dělit části roku tak, abychom si jej dokázali jasně vymezit na kratší časové intervaly. V dnešní velmi uspěchané době si pravděpodobně málo z nás dokáže představit, že bysme jej neměli. 

 

 

I když by se mohlo zdát, že kalendář vznikl až po narození Krista, tak různé druhy kalendářů vznikali pochopitelně již mnohem dříve. Ve své podstatě každá kultura měla svůj “rozdělovač” času. Již velmi dávno věděli, že se roční cyklus s mírnými odchylkami opakuje. Každý rok přijde zima, pak jaro, léto, podzim.. a znovu.. Nikdy nekončící příběh ve kterém se museli zorientovat, vědět kdy zasít, kdy sklidit,... 

 

V našich zeměpisných podmínkách se řídíme podle křesťanského “Gregoriánsého” kalendáře, tj. od narození Ježíše Krista, máme tedy rok 2020. Není tomu tak všude. Podle tradičního čínského kalendáře je rok 4717. (Ale od roku 1912 používají stejný jako my) 

 

A kdo by neznal pojem Mayského kalendáře? Tohle je složitější problematika, ale můžeme říci, že jejich občanský kalendář má stejně jako ten náš 365 dní, ale skládal se z 18 měsíců po 20 dnech. 

 

 

 

Zajímavým je také Etiopský kalendář. Na první pohled by se mohlo zdát, že mají stejný kalendář jako my, ale nikoliv. Užívají vlastní, lunárně solární kalendář. A důležitým faktorem je, že začíná o 7 let dříve než náš.

 

Koptská církev zastává názor, že se Ježíš Kristus narodil dříve než tvrdí Gregoriánský kalendář. Jisté prameny tomu nasvědčují, ale i kdyby to opravdu dokázali asi si většina civilizace nepřepíše dataci o 7 let dozadu. Asi by nás to všechny taky trošku zmátlo :)

 

 

Náš kalendář vychází z Juliánského, který trvá 365, 25 dne. V průběhu let však tolik narostl rozdíl, že v roce 1582 byla zavedena reforma a do praxe se uvedl pouze Gregoriánský, který používáme dodnes.

 

Ať už po světě používáme jakýkoliv, vždy jde o to abychom se vyznali v čase a dokázali si rozplánovat aktivity po celý rok. Proto si také vytvořte svůj vlastní kalendář, který bude dělat radost buď Tobě nebo blízkým. I když bude čas plynout dál, fotografie ti z něj zůstanou jako krásná vzpomínka na minulá léta.